SS16M1G15
Manufacturer
Tuchel / Amphenol
VIGOR # :
Description
CONTACT SOCKET 16-18AWG 16 CRIMP
Catalog
Circular Connectors - Contacts
DataSheet
SS16M1G15 PDF
Type Description
Series:ecomate® Aquarius™
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Signal, Stamped
Contact Type:Socket
Contact Size:16
Wire Gauge or Range - AWG:16-18 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:0.75 ~ 1.5mm²
Wire Gauge or Range - Coaxial:-
Contact Termination:Crimp
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:15.0µin (0.38µm)
Termination Finish:-
Features:Insulation Support
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SS28W1G10
SS28W1G10
CONTACT SOCKET 28-30AWG 20 CRIMP
SS20M1G10
SS20M1G10
CONTACT SOCKET 20-22AWG 16 CRIMP
JRC-SC-212
JRC-SC-212
CONTACT SOCKET 16-20AWG CRIMP
RN73R2ATTD9761C10
RN73R2ATTD9761C10
RES 9.76K OHM 0.25% 1/8W 0805