D38999/26TE26AB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
VIGOR # :
Description
CONN PLUG HSNG MALE 26POS INLINE
Catalog
Circular Connectors - Housings
DataSheet
D38999/26TE26AB PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug Housing
Type:For Male Pins
Number of Positions:26
Shell Size - Insert:17-26
Shell Size, MIL:E
Contact Type:Crimp
Contact Size:20
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Fastening Type:Threaded
Orientation:B
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Durmalon™
Housing Color:-
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Self Locking
Shielding:Shielded
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
8D009M35SN-LC
8D009M35SN-LC
8D 6C 6#22D SKT RECP
MS27497T12F35SBLC
MS27497T12F35SBLC
CONN RCPT HSG FMALE 22POS PNL MT
SIT1602BC-23-25E-33.333000E
SIT1602BC-23-25E-33.333000E
MEMS OSC XO 33.3330MHZ H/LV-CMOS
SIT1602BC-23-30N-37.500000E
SIT1602BC-23-30N-37.500000E
MEMS OSC XO 37.5000MHZ H/LV-CMOS
SiT9365AI-2B3-33N200.000000Y
SiT9365AI-2B3-33N200.000000Y
XTAL OSC XO 200.0000MHZ LVDS
D38999/26TE26AB
D38999/26TE26AB