CTV06RW-11-19PA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
VIGOR # :
Description
CONN PLUG HSNG MALE 19POS INLINE
Catalog
Circular Connectors - Housings
DataSheet
CTV06RW-11-19PA-LC PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Startâ„¢ HD
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug Housing
Type:For Male Pins
Number of Positions:19
Shell Size - Insert:11-19
Shell Size, MIL:-
Contact Type:Crimp
Contact Size:23
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Fastening Type:Threaded
Orientation:A
Shell Material:Composite
Shell Finish:Cadmium
Housing Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut
Shielding:Shielded
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
MS27468T11F4BA
MS27468T11F4BA
8LT 4C 4#20 SKT J/N
8LT215B35PC-LC
8LT215B35PC-LC
CONN RCPT HSNG MALE 37POS PNL MT
8LT211B98AA
8LT211B98AA
8LT 6C 6#20 PIN RECP
SiT3373AC-2B9-30NB445.500000T
SiT3373AC-2B9-30NB445.500000T
XTAL OSC VCXO 445.5000MHZ LVDS
SiT3372AC-2B2-30NU204.800000Y
SiT3372AC-2B2-30NU204.800000Y
XTAL OSC VCXO 204.8000MHZ LVDS
EE-SPY311
EE-SPY311
SENSOR OPT REFL 2MM-5MM MODULE
CTV06RW-11-19PA-LC
CTV06RW-11-19PA-LC