D38999/20MJ43JC-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
VIGOR # :
Description
CONN RCPT HSG FMALE 43POS PNL MT
Catalog
Circular Connectors - Housings
DataSheet
D38999/20MJ43JC-LC PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Startâ„¢ TV
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle Housing
Type:For Female Sockets
Number of Positions:43
Shell Size - Insert:25-43
Shell Size, MIL:J
Contact Type:Crimp
Contact Size:16 (20), 20 (23)
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Fastening Type:Threaded
Orientation:C
Shell Material:Composite
Shell Finish:Electroless Nickel
Housing Color:Silver
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
D38999/26WJ24JC-LC
D38999/26WJ24JC-LC
CONN PLUG HSG FMALE 24POS INLINE
TV07DZ-23-53SB-LC
TV07DZ-23-53SB-LC
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
VI-25Z-CV-F4
VI-25Z-CV-F4
DC DC CONVERTER 2V 30W
D38999/20MJ43JC-LC
D38999/20MJ43JC-LC