DTS20F15-19AB
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Catalog
Circular Connectors - Housings
DataSheet
DTS20F15-19AB PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle Housing
Type:For Male Pins
Number of Positions:19
Shell Size - Insert:15-19
Shell Size, MIL:-
Contact Type:Crimp
Contact Size:20
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Fastening Type:Threaded
Orientation:B
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Electroless Nickel
Housing Color:Silver
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
DTS20F25-61BD
DTS20F25-61BD
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
D38999/24ME35PE-LC
D38999/24ME35PE-LC
CONN RCPT HSNG MALE 55POS PNL MT
C0909A20-28PN-106
C0909A20-28PN-106
CONN PLUG HSNG MALE 28POS INLINE
QTM216E-27.000MDM-T
QTM216E-27.000MDM-T
2.0X1.6 LOW EMI 1.8V 50PPM (-40
DTS20F15-19AB
DTS20F15-19AB
TERM BLOCK HDR 6POS 90DEG 3.5MM
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM