AFD58-24-61PW-6141
Description
CONN RCPT HSNG MALE 61POS PNL MT
Catalog
Circular Connectors - Housings
DataSheet
AFD58-24-61PW-6141 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle Housing
Type:For Male Pins
Number of Positions:61
Shell Size - Insert:24-61
Shell Size, MIL:-
Contact Type:Crimp
Contact Size:20
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:W
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Cadmium
Housing Color:Olive Drab
Features:-
Shielding:Unshielded
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
AFD57-24-31SX-6117-LC
AFD57-24-31SX-6117-LC
CONN PLUG HSG FMALE 31POS INLINE
MS27656T17B35SBLC
MS27656T17B35SBLC
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
TV06RW-17-6BE
TV06RW-17-6BE
CONN PLUG HSNG FMALE 6POS INLINE
SiT3373AI-2E3-25NX445.500000T
SiT3373AI-2E3-25NX445.500000T
XTAL OSC VCXO 445.5000MHZ LVDS
AFD58-24-61PW-6141
AFD58-24-61PW-6141