MS27505E23F53SALC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
VIGOR # :
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
Catalog
Circular Connectors - Housings
DataSheet
MS27505E23F53SALC PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle Housing
Type:For Female Sockets
Number of Positions:53
Shell Size - Insert:23-53
Shell Size, MIL:-
Contact Type:Crimp
Contact Size:20
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:A
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Electroless Nickel
Housing Color:Silver
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Unshielded
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
BACC63CD24-11PXH
BACC63CD24-11PXH
CONN RCPT HSNG MALE 9POS PNL MT
ACC02E-32-25PW(003)LC
ACC02E-32-25PW(003)LC
CONN RCPT HSNG MALE 25POS PNL MT
8LT725B29SA-LC
8LT725B29SA-LC
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
MS27505E23F53SALC
MS27505E23F53SALC