CTVPS00RF-21-39HA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
VIGOR # :
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Catalog
Circular Connectors - Housings
DataSheet
CTVPS00RF-21-39HA-LC PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Startâ„¢ TV
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle Housing
Type:For Male Pins
Number of Positions:39
Shell Size - Insert:21-39
Shell Size, MIL:-
Contact Type:Crimp
Contact Size:16 (2), 20 (37)
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Fastening Type:Threaded
Orientation:A
Shell Material:Composite
Shell Finish:Electroless Nickel
Housing Color:Silver
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CA3100E24A28SWB02F0
CA3100E24A28SWB02F0
CB 28C 28#16 SKT RECP WALL
D38999/24WB98JB-LC
D38999/24WB98JB-LC
CONN RCPT HSNG FMALE 6POS PNL MT
MS27467T23B55P-LC
MS27467T23B55P-LC
CONN PLUG HSG MALE 55POS INLINE
SiT3373AI-2E3-28NU222.527472Y
SiT3373AI-2E3-28NU222.527472Y
XTAL OSC VCXO 222.527472MHZ LVDS
SiT3373AI-1E9-33NE445.500000Y
SiT3373AI-1E9-33NE445.500000Y
XTAL OSC VCXO 445.5000MHZ LVPECL
SiT3372AI-1B3-28NX76.800000T
SiT3372AI-1B3-28NX76.800000T
XTAL OSC VCXO 76.8000MHZ LVPECL
CTVPS00RF-21-39HA-LC
CTVPS00RF-21-39HA-LC