DJT16F21-16AC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 16POS INLINE
Catalog
Circular Connectors - Housings
DataSheet
DJT16F21-16AC PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug Housing
Type:For Male Pins
Number of Positions:16
Shell Size - Insert:21-16
Shell Size, MIL:-
Contact Type:Crimp
Contact Size:16
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:C
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Electroless Nickel
Housing Color:Silver
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut
Shielding:Shielded
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CN0966B22S39S6Y040
CN0966B22S39S6Y040
CONN PLUG HSG FMALE 39POS INLINE
8D125Z08PN-LC
8D125Z08PN-LC
CONN RCPT HSNG MALE 8POS INLINE
SIT9120AC-1C2-XXS133.333300X
SIT9120AC-1C2-XXS133.333300X
MEMS OSC XO 133.3333MHZ LVPECL
SiT3372AC-2E3-33NX30.720000Y
SiT3372AC-2E3-33NX30.720000Y
XTAL OSC VCXO 30.7200MHZ LVDS
SiT3372AC-1E2-28NX155.520000X
SiT3372AC-1E2-28NX155.520000X
XTAL OSC VCXO 155.5200MHZ LVPECL
DJT16F21-16AC
DJT16F21-16AC