8LT021F16SC-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 16POS PNL MT
Catalog
Circular Connectors - Housings
DataSheet
8LT021F16SC-LC PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle Housing
Type:For Female Sockets
Number of Positions:16
Shell Size - Insert:21-16
Shell Size, MIL:-
Contact Type:Crimp
Contact Size:16
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:C
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Nickel
Housing Color:Silver
Features:-
Shielding:Unshielded
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
YACT24MB05BA000000
YACT24MB05BA000000
JAM NUT RECEPTACLE
DTS20F23-55AA
DTS20F23-55AA
CONN RCPT HSNG MALE 55POS PNL MT
CTV06RQF-19-31SA-LC
CTV06RQF-19-31SA-LC
CONN PLUG HSG FMALE 15POS INLINE
SiT3372AI-1E2-25NE96.000000X
SiT3372AI-1E2-25NE96.000000X
XTAL OSC VCXO 96.0000MHZ LVPECL
RN732BTTD4323B50
RN732BTTD4323B50
RES 432K OHM 0.1% 1/8W 1206
8LT021F16SC-LC
8LT021F16SC-LC