MS3470W22-55AY
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
VIGOR # :
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS PNL MT
Catalog
Circular Connectors - Housings
DataSheet
MS3470W22-55AY PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-26482 Series II
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle Housing
Type:For Male Pins
Number of Positions:55
Shell Size - Insert:22-55
Shell Size, MIL:-
Contact Type:Crimp
Contact Size:20
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:Y
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium
Housing Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Unshielded
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
MS27467T25Z24BA
MS27467T25Z24BA
8LT 24C 12#16 12#12 SKT PLUG
M83723/96W20416LC
M83723/96W20416LC
CONN PLUG HSG MALE 41POS INLINE
D38999/24ZE99BB
D38999/24ZE99BB
CONN RCPT HSG FMALE 23POS PNL MT
SiT3372AI-2B9-25NB76.800000Y
SiT3372AI-2B9-25NB76.800000Y
XTAL OSC VCXO 76.8000MHZ LVDS
50.650 ES
50.650 ES
PERFECT CABLE GLAND M 50X1,5
75141
B120,18X12,RED/WHT,NO PARKING AN
MS3470W22-55AY
MS3470W22-55AY