CN0966B24G57P6Y040
Description
CONN PLUG HSNG MALE 57POS INLINE
Catalog
Circular Connectors - Housings
DataSheet
CN0966B24G57P6Y040 PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-26500, CN0966
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug Housing
Type:For Male Pins
Number of Positions:57 (Power)
Shell Size - Insert:24-57
Shell Size, MIL:-
Contact Type:Crimp
Contact Size:12 Power (2), 20 Power (55)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Fastening Type:Threaded
Orientation:6
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Housing Color:Silver
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Self Locking
Shielding:Shielded
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
D38999/24JH35BN
D38999/24JH35BN
CONN RCPT HSG FMALE 100PS PNL MT
MS3456L22-7A
MS3456L22-7A
CONN PLUG HSNG MALE 1POS INLINE
TV06DZ-15-35SB-LC
TV06DZ-15-35SB-LC
CONN PLUG HSG FMALE 37POS INLINE
SiT3372AC-4E9-25NB148.425787Y
SiT3372AC-4E9-25NB148.425787Y
XTAL OSC VCXO 148.425787MHZ HCSL
42738
B555 7X10 BLK/YEL
CN0966B24G57P6Y040
CN0966B24G57P6Y040
TERM BLK 15POS TOP ENTRY 5MM PCB