MS27468T25B61AB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
VIGOR # :
Description
CONN RCPT HSNG MALE 61POS PNL MT
Catalog
Circular Connectors - Housings
DataSheet
MS27468T25B61AB PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle Housing
Type:For Male Pins
Number of Positions:61
Shell Size - Insert:25-61
Shell Size, MIL:-
Contact Type:Crimp
Contact Size:20
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Bulkhead - Front Side Nut
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:B
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Housing Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Unshielded
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SJT07RT-8-98S(014)LC
SJT07RT-8-98S(014)LC
CONN RCPT HSNG FMALE 3POS PNL MT
D38999/24KD5SA-LC
D38999/24KD5SA-LC
CONN RCPT HSNG FMALE 5POS PNL MT
JT01RE10-35S-LC
JT01RE10-35S-LC
CONN RCPT HSG FMALE 13POS INLINE
SiT3372AI-4B9-33NB161.132810Y
SiT3372AI-4B9-33NB161.132810Y
XTAL OSC VCXO 161.13281MHZ HCSL
SiT3373AC-4E9-28NC432.000000T
SiT3373AC-4E9-28NC432.000000T
XTAL OSC VCXO 432.0000MHZ HCSL
GSK-805
GSK-805
DC MOTOR SPEED CONTROL, 30A
MS27468T25B61AB
MS27468T25B61AB