C48-10R20-16P9-106
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
VIGOR # :
Description
CONN RCPT HSNG MALE 16POS PNL MT
Catalog
Circular Connectors - Housings
DataSheet
C48-10R20-16P9-106 PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-26500, C48
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle Housing
Type:For Male Pins
Number of Positions:16 (Power)
Shell Size - Insert:20-16
Shell Size, MIL:-
Contact Type:Crimp
Contact Size:16 Power
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:9
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Anodized
Housing Color:Black
Ingress Protection:IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Unshielded
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
KJLB25B35SNL
KJLB25B35SNL
CIRCULAR
HDP24-24-31PE-L015
HDP24-24-31PE-L015
CONN RCPT HSNG MALE 31POS PNL MT
CN1020A14G15S9-000
CN1020A14G15S9-000
CONN PLUG HSG FMALE 15POS INLINE
SiT3373AI-2E3-28NZ644.531250Y
SiT3373AI-2E3-28NZ644.531250Y
XTAL OSC VCXO 644.53125MHZ LVDS
SiT3372AC-4B9-25NU30.720000Y
SiT3372AC-4B9-25NU30.720000Y
XTAL OSC VCXO 30.7200MHZ HCSL
C48-10R20-16P9-106
C48-10R20-16P9-106
VE-B11-EX-F3
VE-B11-EX-F3
DC DC CONVERTER 12V 75W