TVS06RF-11-99B
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
VIGOR # :
Description
CONN PLUG HSNG FMALE 7POS INLINE
Catalog
Circular Connectors - Housings
DataSheet
TVS06RF-11-99B PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Startâ„¢ TV
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug Housing
Type:For Female Sockets
Number of Positions:7
Shell Size - Insert:11-99
Shell Size, MIL:-
Contact Type:Crimp
Contact Size:20
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Fastening Type:Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Electroless Nickel
Housing Color:Silver
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Self Locking
Shielding:Shielded
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
TVS06RF-21-11SA-LC
TVS06RF-21-11SA-LC
CONN PLUG HSG FMALE 11POS INLINE
MS3459L24-11B
MS3459L24-11B
CONN PLUG HSG FMALE 9POS INLINE
SiT3373AC-1B2-28NG222.527472Y
SiT3373AC-1B2-28NG222.527472Y
XTAL OSC VCXO 222.527472MHZ
SIT8209AI-G3-25S-133.330000Y
SIT8209AI-G3-25S-133.330000Y
MEMS OSC XO 133.3300MHZ LVCMOS
SiT3372AI-2E9-25NZ74.250000T
SiT3372AI-2E9-25NZ74.250000T
XTAL OSC VCXO 74.2500MHZ LVDS
TVS06RF-11-99B
TVS06RF-11-99B