MS3475W12-10AW
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
VIGOR # :
Description
CONN PLUG HSG MALE 10POS INLINE
Catalog
Circular Connectors - Housings
DataSheet
MS3475W12-10AW PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-26482 Series II
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug Housing
Type:For Male Pins
Number of Positions:10
Shell Size - Insert:12-10
Shell Size, MIL:-
Contact Type:Crimp
Contact Size:20
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:W
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium
Housing Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Ground
Shielding:Shielded
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CN0967C18A31P6Y040
CN0967C18A31P6Y040
CONN RCPT HSNG MALE 31POS PNL MT
MS27499E14B35B
MS27499E14B35B
JT 37C 37#22D SKT RECP
8LT725F46PN-LC
8LT725F46PN-LC
CONN RCPT HSNG MALE 46POS PNL MT
SiT3373AC-1E3-28NE222.527472Y
SiT3373AC-1E3-28NE222.527472Y
XTAL OSC VCXO 222.527472MHZ
VI-2TK-MV
VI-2TK-MV
DC DC CONVERTER 40V 150W
MS3475W12-10AW
MS3475W12-10AW