TVP00DZ-25-29JB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
VIGOR # :
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
Catalog
Circular Connectors - Housings
DataSheet
TVP00DZ-25-29JB-LC PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Startâ„¢ TV
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle Housing
Type:For Female Sockets
Number of Positions:29
Shell Size - Insert:25-29
Shell Size, MIL:-
Contact Type:Crimp
Contact Size:16
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Fastening Type:Threaded
Orientation:B
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Zinc Nickel
Housing Color:Black
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Unshielded
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
D38999/26WJ35SCL
D38999/26WJ35SCL
CONN PLG HSG FMALE 128PS INLINE
MS27484T18F35SLC
MS27484T18F35SLC
CONN PLG HSG FMALE 66POS INLINE
TV06RW-25-61PC-LC
TV06RW-25-61PC-LC
CONN PLUG HSG MALE 61POS INLINE
SiT3372AC-1B2-30NE156.250000X
SiT3372AC-1B2-30NE156.250000X
XTAL OSC VCXO 156.2500MHZ LVPECL
SiT3373AC-2B3-33NE364.800000X
SiT3373AC-2B3-33NE364.800000X
XTAL OSC VCXO 364.8000MHZ LVDS
SIT9120AC-2C2-25S133.300000X
SIT9120AC-2C2-25S133.300000X
MEMS OSC XO 133.3000MHZ LVDS SMD
TVP00DZ-25-29JB-LC
TVP00DZ-25-29JB-LC