CN0966A16A24P8Y040
Description
CONN PLUG HSNG MALE 24POS INLINE
Catalog
Circular Connectors - Housings
DataSheet
CN0966A16A24P8Y040 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug Housing
Type:For Male Pins
Number of Positions:24 (Power)
Shell Size - Insert:16-24
Shell Size, MIL:-
Contact Type:Crimp
Contact Size:20 Power
Fastening Type:Threaded
Orientation:8
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Anodized
Housing Color:Black
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Self Locking
Shielding:Unshielded
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
8D125ZC61SB-LC
8D125ZC61SB-LC
CONN RCPT HSG FMALE 61POS INLINE
CTV06RQW-21-75SA-LC
CTV06RQW-21-75SA-LC
CONN PLUG HSNG FMALE 4POS INLINE
MS27499E12B98PA-LC
MS27499E12B98PA-LC
8 T SERIES 2
SiT5156AICFD-30N0-16.368000F
SiT5156AICFD-30N0-16.368000F
XTAL OSC TCXO 16.3680MHZ
SiT3372AC-2E2-33NU14.400000X
SiT3372AC-2E2-33NU14.400000X
XTAL OSC VCXO 14.4000MHZ LVDS
CN0966A16A24P8Y040
CN0966A16A24P8Y040