D38999/20WF32PB-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
VIGOR # :
Description
CONN RCPT HSNG MALE 32POS PNL MT
Catalog
Circular Connectors - Housings
DataSheet
D38999/20WF32PB-LC PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle Housing
Type:For Male Pins
Number of Positions:32
Shell Size - Insert:19-32
Shell Size, MIL:F
Contact Type:Crimp
Contact Size:20
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Fastening Type:Threaded
Orientation:B
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Chromate over Cadmium
Housing Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
DIV40E15-18PBC001
DIV40E15-18PBC001
D38999/40FD18PB-L/C
MS27474T22F21SA-LC
MS27474T22F21SA-LC
8 T SERIES 2
8T1516F99BB
8T1516F99BB
8T 23C 21#20 2#16 RECP
MTMM-112-13-L-S-090
MTMM-112-13-L-S-090
CONN HEADER VERT 12POS 2MM
D38999/20WF32PB-LC
D38999/20WF32PB-LC
ABPLANN030PGAA3
ABPLANN030PGAA3
BASIC PRESSURE SENSOR
VE-27Z-MY-F3
VE-27Z-MY-F3
DC DC CONVERTER 2V 20W