D38999/20FF18PB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
VIGOR # :
Description
CONN RCPT HSNG MALE 18POS PNL MT
Catalog
Circular Connectors - Housings
DataSheet
D38999/20FF18PB-LC PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Startâ„¢ TV
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle Housing
Type:For Male Pins
Number of Positions:18 (14 + 4 Twinax)
Shell Size - Insert:19-18
Shell Size, MIL:F
Contact Type:Crimp
Contact Size:22D (14), 8 Twinax (4)
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Fastening Type:Threaded
Orientation:B
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Electroless Nickel
Housing Color:Silver
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
8T710Z35PN-LC
8T710Z35PN-LC
8T 13C 13#22D PIN J/N
EN3645F0BN98BD
EN3645F0BN98BD
EN3645 6C 6#20 SKT RECP
DIV40E11-99PAC001
DIV40E11-99PAC001
D38999/40FB99PA-L/C
SIT1602BI-32-33N-24.576000Y
SIT1602BI-32-33N-24.576000Y
MEMS OSC XO 24.5760MHZ H/LV-CMOS
3M 4462B 4
3M 4462B 4" X 1.25"-25
TAPE DBL COATED 4"X 1 1/4" 25/PK
D38999/20FF18PB-LC
D38999/20FF18PB-LC