KPSE06B24-61PXF0
Description
CONN PLUG HSG MALE 61POS INLINE
Catalog
Circular Connectors - Housings
DataSheet
KPSE06B24-61PXF0 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug Housing
Type:For Male Pins
Number of Positions:61
Shell Size - Insert:24-61
Shell Size, MIL:-
Contact Type:Crimp
Contact Size:20
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:X
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Chromate over Cadmium
Housing Color:Olive Drab
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Shielding:Unshielded
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
8T112B04AA
8T112B04AA
8T 4C 4#16 PIN RECP
8T410B35BC
8T410B35BC
8T 13C 13#22D SKT RECP
MS27468T25B29PD-LC
MS27468T25B29PD-LC
8LT 29C 29#16 PIN J/N
SiT3373AC-2B3-25NH491.520000X
SiT3373AC-2B3-25NH491.520000X
XTAL OSC VCXO 491.5200MHZ LVDS
SiT3372AI-1B9-28NE14.400000T
SiT3372AI-1B9-28NE14.400000T
XTAL OSC VCXO 14.4000MHZ LVPECL
KPSE06B24-61PXF0
KPSE06B24-61PXF0
VE-25M-IW-F3
VE-25M-IW-F3
DC DC CONVERTER 10V 100W