MKJ1C7W7-10BA
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD SOLDER
DataSheet
MKJ1C7W7-10BA PDF
Type Description
Series:MKJ1
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:10
Shell Size - Insert:7-10
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole
Mounting Feature:Bulkhead
Termination:Solder
Fastening Type:Threaded
Orientation:A
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:500VAC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN RCPT MALE 3POS GOLD SOLDER