MS27474T22B53SA
Manufacturer
PEI-Genesis
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 53POS CRIMP
DataSheet
MS27474T22B53SA PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series II
Package:Box
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Socket
Number of Positions:53
Shell Size - Insert:22-53
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:Rear Side Nut
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:A
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN MALE INSERT 3POS SOLDER