AE297T24B61S
Description
CONN RCPT FMALE 61POS CRIMP
DataSheet
AE297T24B61S PDF
Connector Type:Receptacle, Female Socket
Number of Positions:61
Shell Size - Insert:24-61
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C