AE776W14-15S
Description
CONN PLUG FMALE 15POS CRIMP
DataSheet
AE776W14-15S PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:15
Shell Size - Insert:14-15
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A, 13A
Voltage Rating:600VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C