MKJ3B7F10-26SN
Manufacturer
VEAM
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
MKJ3B7F10-26SN PDF
Type Description
Series:MKJ3
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:26
Shell Size - Insert:10-26
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Bulkhead - Front Side Nut
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:500VAC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C