MS27508E24B19P
Manufacturer
PEI-Genesis
VIGOR # :
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
DataSheet
MS27508E24B19P PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series II
Package:Box
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:19
Shell Size - Insert:24-19
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):23A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C