AE770W20-16SZ
Description
CONN RCPT FMALE 16POS CRIMP
DataSheet
AE770W20-16SZ PDF
Connector Type:Receptacle, Female Socket
Number of Positions:16
Shell Size - Insert:20-16
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:Z
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:1000VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C