HR25A-9R-20PA
Manufacturer
Hirose
VIGOR # :
Description
CONN RCPT MALE 20POS GOLD SOLDER
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
HR25A-9R-20PA PDF
Type Description
Series:HR25A
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:20
Shell Size - Insert:9
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole
Mounting Feature:Bulkhead - Rear Side Nut
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Orientation:Keyed
Shell Material:Zinc Alloy
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Features:-
Shielding:-
Current Rating (Amps):1A
Voltage Rating:30VAC, 42VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C