AE776W18-32PY
Description
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
DataSheet
AE776W18-32PY PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:32
Shell Size - Insert:18-32
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:Y
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:600VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C