LF10WBPD-4P(31)
Manufacturer
Hirose
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
LF10WBPD-4P(31) PDF
Type Description
Series:LF
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:4
Shell Size - Insert:10
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:Keyed
Shell Material:Zinc Alloy
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Brown, Silver
Ingress Protection:IP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Features:Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut, Strain Relief
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):10A
Voltage Rating:125VAC/DC
Cable Opening:0.287" (7.30mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C