AE168T19B11SA
Manufacturer
PEI-Genesis
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 11POS CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
AE168T19B11SA PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-38999 Series I
Package:Box
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Socket
Number of Positions:11
Shell Size - Insert:19-11
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:Rear Side Nut
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:A
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C