AE272T20B39P
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
DataSheet
AE272T20B39P PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:39
Shell Size - Insert:20-39
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A, 13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C