AE774L20-41PW
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
DataSheet
AE774L20-41PW PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:41
Shell Size - Insert:20-41
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:W
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:600VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C