D38999/24ZG39PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
VIGOR # :
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
DataSheet
D38999/24ZG39PN PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:39
Shell Size - Insert:21-39
Shell Size, MIL:G
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Bulkhead - Front Side Nut
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Black Zinc Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Black
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Unshielded
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
AE273T8B98AA
AE273T8B98AA
CONN PLUG MALE 3POS CRIMP
CONN PLUG FMALE 9POS SOLDER CUP
AE83387W1610N
AE83387W1610N
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
D38999/24ZG39PN
D38999/24ZG39PN