AE772L22-41SY
Description
CONN RCPT FMALE 41POS CRIMP
DataSheet
AE772L22-41SY PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Socket
Number of Positions:41
Shell Size - Insert:22-41
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:Y
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A, 13A
Voltage Rating:600VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C