UTGX6JC14E15S
Description
CONN PLUG FMALE 15P SOLDER CUP
DataSheet
UTGX6JC14E15S PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:15 (Power)
Shell Size - Insert:14-15
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):5A, 12A
Voltage Rating:250V, 600V
Cable Opening:0.276" ~ 0.551" (7.00mm ~ 14.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C