MS3475L24-31PW
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 31POS GOLD CRIMP
DataSheet
MS3475L24-31PW PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:31
Shell Size - Insert:24-31
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:W
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C