UTGX714D12S
Description
CONN RCPT FMALE 12POS SOLDER
DataSheet
UTGX714D12S PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:12 (Power)
Shell Size - Insert:14-12
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole
Mounting Feature:Bulkhead - Front Side Nut
Termination:Solder
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):5A, 10A
Voltage Rating:250V, 600V
Cable Opening:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C