UTGX712D10S
Description
CONN RCPT FMALE 10POS SOLDER
DataSheet
UTGX712D10S PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:10
Shell Size - Insert:12-10
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole
Mounting Feature:Bulkhead - Front Side Nut
Termination:Solder
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):4.5A
Voltage Rating:250V
Cable Opening:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C