AE772L20-39SX
Manufacturer
PEI-Genesis
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 39POS CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
AE772L20-39SX PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-26482 Series II
Package:Box
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Socket
Number of Positions:39
Shell Size - Insert:20-39
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:X
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A, 13A
Voltage Rating:600VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C