AE274T24F61P
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
DataSheet
AE274T24F61P PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:61
Shell Size - Insert:24-61
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C