CA08COME28-22PBF80
Manufacturer
VEAM
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 6POS SILVER CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
CA08COME28-22PBF80 PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-5015, CA-COM-B
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:6
Shell Size - Insert:28-22
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Right Angle
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Reverse Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy and Zinc Die Cast
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Silver
Color:Silver
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:Strain Relief
Shielding:-
Current Rating (Amps):22A, 135A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C