UTGX014E12P
Description
CONN RCPT MALE 12POS SOLDER CUP
DataSheet
UTGX014E12P PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:12 (Power)
Shell Size - Insert:-
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Solder Cup
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):5A, 10A
Voltage Rating:250V, 600V
Cable Opening:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C