820B003-103R001
Manufacturer
NorComp
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 3P GOLD SLDR CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
820B003-103R001 PDF
Type Description
Series:QUIK-LOQ™ 820B
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:3
Shell Size - Insert:-
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Bulkhead - Rear Side Nut
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Push-Pull
Orientation:Keyed
Shell Material:Brass
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):8A
Voltage Rating:400V
Cable Opening:0.323" (8.20mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 200°C