AE772W24-19SY
Description
CONN RCPT FMALE 19POS CRIMP
DataSheet
AE772W24-19SY PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Socket
Number of Positions:19
Shell Size - Insert:24-19
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:Y
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):23A
Voltage Rating:1000VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C