AE284T14B18P
Manufacturer
PEI-Genesis
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
AE284T14B18P PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-38999 Series II
Package:Box
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:18
Shell Size - Insert:14-18
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C