AE299E18F11P
Manufacturer
PEI-Genesis
VIGOR # :
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
AE299E18F11P PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-38999 Series II
Package:Box
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:11
Shell Size - Insert:18-11
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C