AE166T19B11S
Description
CONN RCPT FMALE 11POS CRIMP
DataSheet
AE166T19B11S PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Socket
Number of Positions:11
Shell Size - Insert:19-11
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C