AE273T24B61S
Description
CONN PLUG FMALE 61POS CRIMP
DataSheet
AE273T24B61S PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:61
Shell Size - Insert:24-61
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C